Kent M2M® Divan – 89″
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Kent Daybed is a generously scaled Chesterfield-style design featuring authentically biscuit-tufted arms and a spacious bench seat. To maintain its precise tufting pattern, it is available in increments of 47”, 61”, 75”, 89”, 103”, and 117”. Inspired by a classic Hickory Chair Kent sofa introduced decades ago. Kent boasts a sleek, low profile with wide flat arms and back, accented by standard nail head trim along the base, seat border, and arm panels (remove nails for no up-charge). Designed to complement the Kent Divan, the HC971-96 Bolster adds both style and support (bolster(s) must be purchased separately).
Product Details
| Dimensions | W 89in D 36in H 31.5in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 236 lb |
| Volume | 119.04 ft³ |
| COM | 10.5 yd |
| COL | 167 sq. ft |
| Weight | 236 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 89 × 31.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Blue |
| Collection |
1911 Collection Upholstery Collection |
"*" indicates required fields