Kennis Skirted Dining Arm Chair & Game Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A modern take on a classic Game Chair, the Kennis is versatile in its offering of a waterfall skirt, exposed wood legs or caster base. Soft sweeping lines with a padded upholstery in-back make this a great option for a dining chair or a game chair.
Product Details
| Dimensions | W 24in D 25.5in H 34in |
|---|---|
| Wood Species | Beech Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 42 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 5 yd |
Additional information
| Weight | 42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 24 × 34 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields