Kena Dining Chair – 231883-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
231883-004
Category: Chairs & Benches
Tags: Black, Chairs & Benches, Four Hands, Sonoma Black, Charcoal Parawood
Description
Solid parawood forms a simple, vintage-inspired frame for sling-style seating of top-grain leather exclusive to Four Hands.
Product Details
| Weight (kg) | 6 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 12.35 lb |
| Volume (cu. ft.) | 8.69 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.246 m³ |
| Color | Sonoma Black, Charcoal Parawood |
| Material | Top Grain Leather, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 23.50″w x 21.00″d x 34.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 59.7 cm w x 53.3 cm d x 87.6 cm h |
Additional information
| Weight | 12.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 23.5 × 34.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Charcoal Parawood ,Sonoma Black |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields