Kena Dining Chair – 231883-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
231883-003
Category: Chairs & Benches
Tags: Black, Chairs & Benches, Four Hands, Sonoma Black, Vintage Natural
Description
Solid parawood forms a simple, vintage-inspired frame for sling-style seating of top-grain leather exclusive to Four Hands.
Product Details
| Weight (kg) | 6 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 12.35 lb |
| Volume (cu. ft.) | 8.69 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.246 m³ |
| Color | Sonoma Black, Vintage Natural |
| Material | Top Grain Leather, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 23.50″w x 21.00″d x 34.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 59.7 cm w x 53.3 cm d x 87.6 cm h |
Additional information
| Weight | 12.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 23.5 × 34.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Sonoma Black ,Vintage Natural |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields