Keane Bench – 109345-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
109345-002
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Four Hands, Reclaimed Natural Elm, Natural Elm Veneer
Description
A study in shape. Handcrafted from solid reclaimed elm with visible knots and graining, chunky arched legs support clean bench-style seating. An ideal pop of modernity in the entryway and beyond.
Product Details
| Weight (kg) | 31 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 67.9 lb |
| Volume (cu. ft.) | 12.82 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.363 m³ |
| Color | Reclaimed Natural Elm, Natural Elm Veneer |
| Material | Reclaimed Resawn Elm Veneer |
| Dimensions (Imperial, inch) | 59.75″w x 16.25″d x 17.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 151.8 cm w x 41.3 cm d x 45.1 cm h |
Additional information
| Weight | 67.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.25 × 59.75 × 17.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Natural Elm Veneer ,Reclaimed Natural Elm |
| Style |
Rustic |
| Collection |
Keane |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields