Jennifer Dining Arm Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Jennifer Dining Chair is an elegantly scaled dining chair that is standard with a comfortable spring-down seat cushion and made with a beautiful waterfall skirt. Skip loves softening a dining room with skirted dining chairs to break up a room full of wood furniture. Jennifer is generously scale to be clubby, comfortable and feminine. Spring-Down seat cushion and Tight back standard. Nylon adjustable glides standard.
Product Details
| Dimensions | W 25.5in D 27in H 32in |
|---|---|
| Wood Species | Hardwood Mixed |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 59 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 7.5 yd |
| Weight | 59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 25.5 × 32 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Collection |
EVERETT™ Upholstery Collection |
"*" indicates required fields