Jardin Dining Side Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
HC1305-02
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Hickory Chair, Swedish White, White
Description
The Jardin Side Chair is a perfectly scaled dining chair with lots of detail. Beads on the legs and in-back, shape to the uprights on the back posts and many compound angles. This chair was derived from an antique that Suzanne Kasler has in her home.
Product Details
| Dimensions | W 19.5in D 22in H 34.5in |
|---|---|
| Wood Species | Beech Solids |
| SeatType | Tight |
| Weight | 55 lb |
| Volume | 25.03 ft³ |
| COM | 1.5 yd |
| COL | 23 sq. ft |
Additional information
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 19.5 × 34.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Swedish White |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields