Jade Accent Bench – 247300-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Channel Art Deco with a curved stretcher base of bronzed hammered iron and a velvety seat in a versatile earth tone. Style in the bedroom or entryway to create an extra surface, or in your living space for bonus seating. Free of PFAS, soft and easy to clean, Crypton® performance fabric is specially engineered for protection against stains, moisture and odor.
Product Details
| Weight (kg) | 38 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 83.77 lb |
| Volume (cu. ft.) | 23.03 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.652 m³ |
| Color | Crypton Wayfarer Sienna, Hammered Bronze, Textured Bronze |
| Material | 100% Polyester, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 70.50″w x 20.50″d x 19.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 179.1 cm w x 52.1 cm d x 48.3 cm h |
| Weight | 83.77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 70.5 × 19 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Crypton Wayfarer Sienna ,Hammered Bronze ,Textured Bronze |
"*" indicates required fields