Jade Accent Bench – 247300-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
247300-001
Category: Chairs & Benches
Tags: Altair Mushroom, Hammered Bronze, Textured Bronze, Chairs & Benches, Cream, Four Hands
Description
Channel Art Deco with a curved stretcher base of bronzed hammered iron and a velvety seat in a versatile earth tone. Style in the bedroom or entryway to create an extra surface, or in your living space for bonus seating.
Product Details
| Weight (kg) | 38 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 83.77 lb |
| Volume (cu. ft.) | 23.03 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.652 m³ |
| Color | Altair Mushroom, Hammered Bronze, Textured Bronze |
| Material | 100% Polyester, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 70.50″w x 20.50″d x 19.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 179.1 cm w x 52.1 cm d x 48.3 cm h |
Additional information
| Weight | 83.77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 70.5 × 19 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Altair Mushroom ,Hammered Bronze ,Textured Bronze |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields