Jacqueline Dining Side Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
HC5202-02
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Dark Walnut / Walnut, Gray, Hickory Chair
Description
This is the perfect library, desk, dining or game chair. It has a sinuous silhouette and trim waist complementing any table to which it is pulled up. The hand carved, tapered reeded exposed wood top makes it especially unique and handsome. NS-00 nail head trim standard.
Product Details
| Dimensions | W 25in D 24.5in H 34.25in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 50 lb |
| Volume | 27.33 ft³ |
| COM | 3 yd |
| COL | 45 sq. ft |
Additional information
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 25 × 34.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
Midtown Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields