Ilsa Dining Side Chair with Figure 8 Panel
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The lovely form of a very sculptural Swedish antique chair with splayed legs inspired the Ilsa Side Chair.. The waist panel is available with a choice of a pierced figure-eight pattern or an open waist. The Gustav Dining Tables are the ideal companion and are available with a figure-eight or cathedral cut mahogany veneer apron. Shown with the Figure-Eight motif.
Product Details
| Dimensions | W 20in D 27.25in H 38.75in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 30 lb |
| Volume | 16.96 ft³ |
| COM | 1.5 yd |
| COL | 23 sq. ft |
Additional information
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.25 × 20 × 38.75 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Oxford |
| Collection |
Midtown Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields