Hunt Dining Chair / Accent Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Hunt Chair was inspired by a vintage modern chair that Suzanne Kasler found some time ago for her own collection. She loved the graceful curve of the legs, the rounded back and nail head trim. The scale is ideal for a game or dining table or simply as an accent chair. A companion bar and counter stool are also available. Comes standard with NP-08 nail head trim.
Product Details
| Dimensions | W 21.5in D 26in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 36 lb |
| Volume | 27.33 ft³ |
| COM | 3.5 yd |
| COL | 54 sq. ft |
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 21.5 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Hable Grey |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields