Hawkins Dining Chair – 223320-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Strike a pose. Well curved and finely sculpted, high-performance linen-blend upholstery makes for a shapely, sensible addition to the modern dining room.
Product Details
| Weight (kg) | 11 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 23.37 lb |
| Volume (cu. ft.) | 11.65 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.33 m³ |
| Color | Savile Flannel |
| Material | 92% Polyester, 8% Flax/Linen |
| Dimensions (Imperial, inch) | 23.50″w x 24.00″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 59.7 cm w x 61.0 cm d x 78.7 cm h |
Additional information
| Weight | 23.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 23.5 × 31 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Savile Flannel |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields