Hawkins Dining Chair – 223320-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
223320-002
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Charcoal Velvet, Four Hands, Gray
Description
A sculpted wrap frame meets velvety seating in a deep charcoal. Designed for the modern-minded dining room, this piece can double as a unique accent chair.
Product Details
| Weight (kg) | 11 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 23.37 lb |
| Volume (cu. ft.) | 11.65 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.33 m³ |
| Color | Charcoal Velvet |
| Material | 100% Polyester |
| Dimensions (Imperial, inch) | 23.50″w x 24.00″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 59.7 cm w x 61.0 cm d x 78.7 cm h |
Additional information
| Weight | 23.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 23.5 × 31 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Charcoal Velvet |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields