Hawkins Dining Chair – 223320-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
223320-001
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Four Hands, Sonoma Butterscotch
Description
Strike a pose. Well curved and finely sculpted, butterscotch-colored top-grain leather exclusive to Four Hands makes for a unique and shapely addition to the modern dining room.
Product Details
| Weight (kg) | 11 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 23.37 lb |
| Volume (cu. ft.) | 11.65 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.33 m³ |
| Color | Sonoma Butterscotch |
| Material | Top Grain Leather |
| Dimensions (Imperial, inch) | 23.50″w x 24.00″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 59.7 cm w x 61.0 cm d x 78.7 cm h |
Additional information
| Weight | 23.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 23.5 × 31 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Sonoma Butterscotch |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields