Half Moon Dining Side Chair Gold Painted Ferrule
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Half Moon Side Chair has a confident personality. A petite 1800’s cane back side chair inspired our new modern version. Made grander in scale for today, the original half moon cane motif has been updated to be upholstered to provide a place to showcase fabric or leather. Ultimate comfort is achieved by utilizing 8 Way Hand-Tied Springs. Finished off with a hand painted gold ferrule.
Product Details
| Dimensions | W 22.75in D 25in H 36.75in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| SeatType | Tight |
| Weight | 42 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 32 sq. ft |
| Weight | 42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 22.75 × 36.75 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Collection |
Hable® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields