Griswold Dining Arm Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Griswold arm and companion side chairs were inspired by the Danish Modern movement. David’s vision transforms the original design to a new, more sculptural, architectural form that lends itself to both formal and casual settings with its sculptural form that features a ladderback, gently tapered round legs and exposed trim. The arms of both the arm chair feature an upholstered band. Crafted from American Ash, the Griswold series is a natural for both painted and stain finishes. A companion dining side chair and a lounge chair is also available. Standard in Ebony finish.
Product Details
| Dimensions | W 24in D 27.5in H 36.5in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 74 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 4 yd |
| COL | 59 sq. ft |
| Weight | 74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.5 × 24 × 36.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Lynx |
| Collection |
David Phoenix® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields