Greylin Dining Chair – 251075-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
251075-001
Category: Chairs & Benches
Tags: Antwerp Natural, Amber Oak, Natural Paper Cord, Chairs & Benches, Cream, Four Hands
Description
Café-inspired seating takes a creative turn in this woven dining chair. With relief cutouts on the back and a loose cushion attached with ties, it brings an airy profile to any space. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 8 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 17.64 lb |
| Volume (cu. ft.) | 7.38 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.209 m³ |
| Color | Antwerp Natural, Amber Oak, Natural Paper Cord |
| Dimensions (Imperial, inch) | 18.50″w x 23.50″d x 34.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 47.0 cm w x 59.7 cm d x 86.4 cm h |
| Material | 39% Flax/Linen, 35% Cotton, 26% Polyester, Solid Oak, Rush |
Additional information
| Weight | 17.64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 18.5 × 34 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields