George Dining Side Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
PE6733-00
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Gray, Hickory Chair, Swedish White
Description
The PE6733-00 George Dining Chair by Kim Scodro updates a classic shape with a unique open back detail. Hand carved bead detail on the in-back enhances the unique double oval back. Standard with 8-way hand tied springs that are sure to enhance any dining experience.
Product Details
| Dimensions | W 20.5in D 24in H 40in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 36 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 27 sq. ft |
Additional information
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 20.5 × 40 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Swedish White |
| Collection |
Kim Scodro Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields