GARDNER BENCH M2M
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by an English Regency bench, the Gardner Made To Measure® Bench is a 48-inch long carved mahogany bench with a tight upholstered seat. The Gardner is available Made To Measure in lengths from 33 to 72 inches, making it versatile enough to stand alone or rest at the foot of any size bed. Also available at a standard size 48-inch size. Optional finishes available,.
Product Details
| Wood Species | Mahogany Solids |
|---|---|
| Weight | 53 lb |
| Volume | 39.28 ft³ |
| COM | 1.5 yd |
| COL | 23 sq. ft |
| Dimensions | W 72in D 20.25in H 30.75in |
| Weight | 53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 72 × 30.75 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
White |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields