Fretwork Dining Side Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
HC2552-10
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Cream, Cream Lacquer paint shown, Hickory Chair
Description
The Fretwork Side Chair is part of the James River Collection. It is crafted from maple and is available in your choice of finish. Also available is the Fretwork Arm Chair as 2552-10. Cream Lacquer paint shown.
Product Details
| Dimensions | W 21.5in D 21.25in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| SeatType | Tight |
| Weight | 35 lb |
| Volume | 16.96 ft³ |
| COM | 1.5 yd |
| COL | 18 sq. ft |
Additional information
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.5 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Cream Lacquer paint shown |
| Collection |
James River Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields