FREDERICA BENCH
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Frederica Bench is a beautifully proportioned, delicate, hand-carved reproduction of an antique French bench from Suzanne Kasler’s private collection. With a tight seat and tight back, the Frederica is the perfect accent for any interior.
Product Details
| Dimensions | W 51.5in D 30.25in H 42in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 84 lb |
| Volume | 92.53 ft³ |
| COM | 5 yd |
| COL | 77 sq. ft |
Additional information
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.25 × 51.5 × 42 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Birch |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
