Flared Back Dining Side Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Flare Back Side Chair and its companion Flare Back Arm Chair are part of the Mariette Himes Gomez Collection. The crisp tailoring is accentuated by welt that follows the outlines as well as the inset back. Oxford finish shown.
Product Details
| Dimensions | W 22in D 25in H 38in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 30 lb |
| Volume | 16.96 ft³ |
| COM | 3.5 yd |
| COL | 54 sq. ft |
Additional information
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 22 × 38 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Oxford |
| Collection |
Mariette Himes Gomez Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields