Finback Dining Side Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Finback Side Chair is welcoming at any table. Its cradling, curved back is comfortable during a long dinner, and its signature square opening offers visual lightness. A complement to the accompanying Axis Swivel Counter and Bar Stools, the seating group is a stylish option for both casual and dressier environments. Standard weltless except around the base.
Product Details
| Dimensions | W 20.25in D 24in H 33in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 43 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 3 yd |
| COL | 45 sq. ft |
Additional information
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 20.25 × 33 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Java |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields