Ferris Dining Chair – 104374-027
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
104374-027
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Four Hands, Laughlin Ochre, Amber Ash, Leather, Yellow
Description
Mixed materials at their finest. Brown parawood forms a slight, simple frame for squared seating of neutral performance-grade upholstery. Charcoal top-grain leather backing takes this modern-minded dining chair to the next level.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 7 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 16.53 lb |
| Volume (cu. ft.) | 8.33 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.236 m³ |
| Color | Laughlin Ochre, Amber Ash |
| Material | 97% Polyester, 3% Flax/Linen, Solid Ash |
| Dimensions (Imperial, inch) | 20.00″w x 22.00″d x 32.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 50.8 cm w x 55.9 cm d x 81.3 cm h |
Additional information
| Weight | 16.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 20 × 32 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Yellow |
| Detail Color |
Amber Ash ,Laughlin Ochre |
| Features |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields