Ferris Dining Chair – 104374-019
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
104374-019
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Four Hands, Leather, Palermo Cigar, Light Oak
Description
Mixed materials at their finest. Brown parawood forms a slight, simple frame for squared seating of neutral performance-grade upholstery. Charcoal top-grain leather backing takes this modern-minded dining chair to the next level.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 7 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 16.53 lb |
| Volume (cu. ft.) | 8.33 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.236 m³ |
| Color | Palermo Cigar, Light Oak |
| Material | Top Grain Leather, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 20.00″w x 22.00″d x 32.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 50.8 cm w x 55.9 cm d x 81.3 cm h |
Additional information
| Weight | 16.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 20 × 32 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Light Oak ,Palermo Cigar |
| Style |
Transitional |
| Features |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields