Ferris Dining Chair – 104374-015
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
104374-015
Category: Chairs & Benches
Tags: Black, Chairs & Benches, Fabric, Four Hands, Gibson Black, Black Ash, Palermo Black, Leather
Description
Mixed materials at their finest. Black ash forms a slight, simple frame for squared seating of neutral performance-grade upholstery. Black top-grain leather backing takes this modern-minded dining chair to the next level.
Features
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Weight (kg) | 7 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 16.53 lb |
| Volume (cu. ft.) | 8.33 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.236 m³ |
| Color | Gibson Black, Black Ash, Palermo Black |
| Material | 97% Polyester, 3% Acrylic, Solid Ash, Top Grain Leather |
| Dimensions (Imperial, inch) | 20.00″w x 22.00″d x 32.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 50.8 cm w x 55.9 cm d x 81.3 cm h |
Additional information
Questions About This Product?
"*" indicates required fields