Ferris Dining Chair – 104374-013
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
104374-013
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Four Hands, Leather, Tulsa Ink, Antique Sable, Nubuck Charcoal
Description
Mixed materials at their finest. Brown parawood forms a slight, simple frame for squared seating of neutral performance-grade upholstery. Charcoal top-grain leather backing takes this modern-minded dining chair to the next level.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 7 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 16.53 lb |
| Volume (cu. ft.) | 8.33 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.236 m³ |
| Color | Tulsa Ink, Antique Sable, Nubuck Charcoal |
| Material | 77% Viscose (Rayon), 23% Polyester, Solid Parawood, Top Grain Leather |
| Dimensions (Imperial, inch) | 20.00″w x 22.00″d x 32.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 50.8 cm w x 55.9 cm d x 81.3 cm h |
Additional information
| Weight | 16.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 20 × 32 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Antique Sable ,Nubuck Charcoal ,Tulsa Ink |
| Style |
Transitional |
| Features |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields