Ferris Dining Chair – 104374-012
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
104374-012
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Cream, Fabric, Four Hands, Leather, Thames Cream, Burnished Parawood, Winchester Beige
Description
Mixed materials at their finest. Solid parawood forms a slight, simple frame for squared seating upholstered in high-performance fabric. Tan top-grain leather backing takes this modern-minded dining chair to the next level. Performance fabrics are specially created to withstand spills, stains, high traffic and wear, ensuring long-term comfort and unmatched durability.
Features
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Weight (kg) | 7 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 16.53 lb |
| Volume (cu. ft.) | 8.33 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.236 m³ |
| Color | Thames Cream, Burnished Parawood, Winchester Beige |
| Material | 66% Polyester, 19% Acrylic, 15% Flax/Linen, Solid Parawood, Top Grain Leather |
| Dimensions (Imperial, inch) | 20.00″w x 22.00″d x 32.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 50.8 cm w x 55.9 cm d x 81.3 cm h |
Additional information
Questions About This Product?
"*" indicates required fields