Fayth Dining Chair – 246660-005
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
246660-005
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Dulane Mahogany, Stained Black Ash, Natural Paper Cord, Four Hands
Description
Product Details
| Weight (kg) | 9 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 18.74 lb |
| Volume (cu. ft.) | 10.38 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.294 m³ |
| Color | Dulane Mahogany, Stained Black Ash, Natural Paper Cord |
| Material | Top Grain Leather, Solid Ash, Rush |
| Dimensions (Imperial, inch) | 19.50″w x 22.50″d x 36.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 49.5 cm w x 57.2 cm d x 91.4 cm h |
Additional information
| Weight | 18.74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 19.5 × 36 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Dulane Mahogany ,Natural Paper Cord ,Stained Black Ash |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields