Fayth Dining Chair – 246660-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Classic meets current. Simplified turn shaping meets subtly curved legs to elevate a clean, traditional frame of walnut-finished solid ash, with a textural back of soft paper cord. Pairs with a top-grain leather seat cushion. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 9 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 18.74 lb |
| Volume (cu. ft.) | 10.38 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.294 m³ |
| Color | Dulane Mahogany, Antique Walnut, Natural Paper Cord |
| Material | Top Grain Leather, Solid Ash, Rush |
| Dimensions (Imperial, inch) | 19.50″w x 22.50″d x 36.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 49.5 cm w x 57.2 cm d x 91.4 cm h |
| Weight | 19.18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 19.5 × 36 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Antique Walnut ,Dulane Mahogany ,Natural Paper Cord |
| Style |
Transitional |
"*" indicates required fields