Fawkes Bench – 223315-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
223315-003
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Four Hands, Sonoma Black, Brushed Ebony
Description
A uniquely modern statement piece inspired by the functional mid-century–style telephone bench, top-grain leather seating features a sliding tray of solid beechwood – the perfect place for a favorite book or cocktail. Great in the entryway or living room.
Product Details
| Weight (kg) | 27 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 59.72 lb |
| Volume (cu. ft.) | 27.79 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.787 m³ |
| Color | Sonoma Black, Brushed Ebony |
| Material | Top Grain Leather, Solid Beech |
| Dimensions (Imperial, inch) | 78.75″w x 28.00″d x 20.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 200.0 cm w x 71.1 cm d x 50.8 cm h |
Additional information
| Weight | 59.72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 78.75 × 20 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Brushed Ebony ,Sonoma Black |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields