Fawkes Bench – 223315-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
223315-002
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Cream, Four Hands, Savoy Parchment, Vintage White Wash Oak
Description
A uniquely modern statement piece inspired by the functional mid-century-style telephone bench, neutral poly/linen-blend seating features a sliding tray of white-washed oak – the perfect place for a favorite book or cocktail. Great in the entryway or living room.
Product Details
| Weight (kg) | 27 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 59.72 lb |
| Volume (cu. ft.) | 27.79 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.787 m³ |
| Color | Savoy Parchment, Vintage White Wash Oak |
| Material | 61% Polyester, 31% Viscose (Rayon), 8% Flax/Linen, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 78.75″w x 28.00″d x 20.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 200.0 cm w x 71.1 cm d x 50.8 cm h |
Additional information
| Weight | 59.72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 78.75 × 20 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Savoy Parchment ,Vintage White Wash Oak |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields