Evelyn Waterfall Skirted Dining Side Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
This Evelyn Skirted Dining Chair is standard with a Waterfall skirt. From the upholstered body and base to the exposed peekaboo button detail on the back of the chair, the versatility is endless and is bound to bring personality to any dining table. Standard with casters – optional without casters.
Product Details
| Dimensions | W 21.5in D 27in H 40in |
|---|---|
| Wood Species | Not Applicable |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 55 lb |
| Volume | 32.57 ft³ |
| COM | 5.5 yd |
Additional information
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 21.5 × 40 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Collection |
Kim Scodro Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields