Eva Dining Side chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A combination of handsome proportions and delicate details, the Eva arm and side chair features a distinct, framed and t-shaped back over raised panel corner blocks and turned legs with tassel carvings.
Product Details
| Dimensions | W 23.75in D 26.25in H 38.5in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 40 lb |
| Volume | 32.57 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 32 sq. ft |
Additional information
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.25 × 23.75 × 38.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Oxford |
| Collection |
Midtown Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields