Eleanor Accent Bench – 247299-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
For an updated take on an antique-inspired look, a six-leg accent bench features soft, semi-attached cushion seating in a chenille-like velvet, for comfort with track-resistant livability. A toasted ash base includes metal casters finished in an aged brass. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 22 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 48.5 lb |
| Volume (cu. ft.) | 24.26 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.687 m³ |
| Color | Altair Sienna, Toasted Ash Solid, Distressed Brass |
| Material | 100% Polyester, Solid Ash, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 69.75″w x 21.50″d x 18.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 177.2 cm w x 54.6 cm d x 46.4 cm h |
| Weight | 48.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 69.75 × 18.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Altair Sienna ,Distressed Brass ,Toasted Ash Solid |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Eleanor |
"*" indicates required fields