Decker Dining Chair – 248673-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
248673-001
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Crypton Wayfarer Snow, Dark Gris Gunmetal, Four Hands, White
Description
European inspiration gives streamlined character to this high-back metal-framed dining chair. Bent metal detail and tapered feet add interesting elements. Supported with upholstered seating in snow-white Crypton® performance fabric. Crypton® fabric is specially engineered for protection against stains, moisture and odor.
Product Details
| Weight (kg) | 14 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 31.53 lb |
| Volume (cu. ft.) | 12.54 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.355 m³ |
| Color | Crypton Wayfarer Snow, Dark Gris Gunmetal |
| Material | 100% Polyester, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 19.25″w x 24.50″d x 35.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 48.9 cm w x 62.2 cm d x 90.8 cm h |
Additional information
| Weight | 31.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 19.25 × 35.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
White |
| Detail Color |
Crypton Wayfarer Snow ,Dark Gris Gunmetal |
| Style |
Industrial |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields