Crete Dining Chair – 108419-009
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
108419-009
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Four Hands, Gray, Landale Charcoal, Sienna Brown Oak, Midnight Iron
Description
Crisp and clean, with natural panache. Slim, black-finished iron frames a floating ladderback of solid ash. Upholstered in a Fiqa boucle textile, the next generation of performance fabric. Easy to clean and made from fully recyclable materials, Fiqa fabrics are machine-washable, stain-resistant, water-repellent and antimicrobial.
Product Details
| Weight (kg) | 13 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 27.56 lb |
| Volume (cu. ft.) | 10.45 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.296 m³ |
| Color | Landale Charcoal, Sienna Brown Oak, Midnight Iron |
| Material | 100% Polyester, Solid Oak, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 20.00″w x 25.50″d x 35.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 50.8 cm w x 64.8 cm d x 88.9 cm h |
Additional information
| Weight | 27.56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 20 × 35 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields