Crete Dining Chair – 108419-006
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
108419-006
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Cream, Four Hands, Savile Flax, Brushed Ebony
Description
Crisp and clean, with natural panache. Slim, black-finished iron frames a floating ladderback of black solid parawood and a cream-colored seat of high-performance fabric. Rear handle detail adds a fashionable finishing touch.
Product Details
| Weight (kg) | 13 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 27.56 lb |
| Volume (cu. ft.) | 10.45 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.296 m³ |
| Color | Savile Flax, Brushed Ebony |
| Material | 92% Polyester, 8% Flax/Linen, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 20.00″w x 25.50″d x 35.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 50.8 cm w x 64.8 cm d x 88.9 cm h |
Additional information
| Weight | 27.56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 20 × 35 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Brushed Ebony ,Savile Flax |
| Style |
Industrial |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields