Crete Dining Chair – 108419-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
108419-004
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Four Hands, Sierra Butterscotch, Amber Oak, Yellow
Description
Crisp and clean, with natural panache. Slim, black-finished iron frames a floating ladderback of amber-finished oak and faux leather seating. Rear handle detail adds a fashionable finishing touch.
Product Details
| Weight (kg) | 13 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 27.56 lb |
| Volume (cu. ft.) | 10.45 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.296 m³ |
| Color | Sierra Butterscotch, Amber Oak |
| Material | Faux Leather, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 20.00″w x 25.50″d x 35.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 50.8 cm w x 64.8 cm d x 88.9 cm h |
Additional information
| Weight | 27.56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 20 × 35 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Yellow |
| Detail Color |
Amber Oak ,Sierra Butterscotch |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields