Cove Dining Side Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Graceful and inviting, the Cove chair is a study in quiet elegance. The back features signature cove cut-outs at each corner, artfully framed with a welt border—an ideal canvas for a contrast detail that highlights its sculptural form. Subtle yet striking, the rear leg design echoes the cove motif, creating a thoughtful harmony from every angle.
Product Details
| Dimensions | W 20in D 25in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 40 lb |
| Volume | 26 ft³ |
| COM | 2.5 yd |
| COL | 32 sq. ft |
Additional information
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 20 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
