COURTLAND BENCH
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by great French Moderne benches from the 1930’s, the Courtland Bench series has a solid mahogany apron and tapered legs. The long, sleek proportions are typical of the benches that inspired it. The 75-inch Courtland Bench (shown) uniquely features eight legs while the 60-inch version sports four legs. The Courtland is also available Made To Measure® in widths from 18 to 60 inches and depths from 18 to 60 inches. It is standard with welting around the base only with nail trim as an option. Classic seat cushion standard.
Product Details
| Dimensions | W 75in D 20in H 18.5in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| SeatType | Semi-Attached |
| Seat Fill | Classic Seat |
| Weight | 100 lb |
| Volume | 92.53 ft³ |
| COM | 5 yd |
| COL | 81 sq. ft |
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 75 × 18.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Espresso |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields