Corso Dining Side Chair – Open Back
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Corso Dining Chair showcases a striking figure 8 fret back design, accented with raised molding that traces the elegant curves both inside and outside the back. Its gently tapered legs enhance the chair’s refined silhouette. Crafted from solid sycamore, the Corso Dining Chair offers exceptional comfort with its 8-way hand-tied seat, combining style and superior seating in one beautiful piece.
Product Details
| Dimensions | W 20.75in D 25in H 39.5in |
|---|---|
| Wood Species | Beech Solids |
| SeatType | Tight |
| Weight | 40 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 23 sq. ft |
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 20.75 × 39.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields