CONVERSATION CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sometimes we need to get the conversations going both forward and backward! This characterful and sculptural chair allows you to do just that accommodating you straddling the chair backwards or sitting forward. Inspired by an Irish Conversation chair his comfort and character are sure to keep you talking. Standard in Dark Walnut finish. Shown in optional Weathered Stone finish.
Product Details
| Dimensions | W 22.25in D 27.5in H 34.25in |
|---|---|
| Wood Species | Beech Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 47 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 3 yd |
| COL | 45 sq. ft |
| Weight | 47 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.5 × 22.25 × 34.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Weathered Stone |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields