CLUNY BENCH
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
HC9700-30
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Hickory Chair, Weathered Stone
Description
Once a common seat in European salons and coffee houses, long upholstered benches like the Cluny are now at home along the foot of a bed, in a foyer beneath a grand staircase or even pulled up alongside a dining table. The upholstered seat, which stretches six feet from end to end, tops understated Directoire details like a squared apron and tapered legs.
Product Details
| Dimensions | W 72.25in D 22.25in H 21.25in |
|---|---|
| Wood Species | Beech Solids |
| SeatType | Tight |
| Weight | 95 lb |
| Volume | 92.53 ft³ |
| COM | 2.5 yd |
| COL | 36 sq. ft |
Additional information
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.25 × 72.25 × 21.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Weathered Stone |
| Collection |
Atelier Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields