Cloison Dining Side Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
HC1308-02
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Hickory Chair, Swedish White
Description
A clean-lined dining chair that is at home with many dining tables. The simple lines of this chair will make it a very versatile choice for many projects.
Product Details
| Dimensions | W 20.75in D 25.75in H 38in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| SeatType | Tight |
| Weight | 36 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 3 yd |
| COL | 45 sq. ft |
Additional information
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.75 × 20.75 × 38 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Swedish White |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields