Claeys Dining Side Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Claeys Side Chair with its tapered legs and capital arches reflect English and Arabic architecture. Its buttoned back allows the upholstery to follow the gentle curvature of the back. The applied border around the seat and on the back form crisp edges that is trimmed in standard nail head trim. The tapered legs are joined with stretchers. NP-08 nail head trim and welt standard.
Product Details
| Dimensions | W 20in D 26in H 38.25in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Weight | 40 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 3 yd |
| COL | 45 sq. ft |
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 20 × 38.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Espresso |
| Collection |
Atelier Upholstery Collection |
"*" indicates required fields