Chippendale Dining Side Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
HC1820-02
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Cream, Dark Walnut / Walnut, Hickory Chair
Description
A comfortably contoured seat and shaped back are supported by subdued, tapered legs. Dark Walnut finish shown. (Additional images at right shown as Special Construction with short box pleated skirt and center pleat with buttons on outside back and Graceful monogram.)
Product Details
| Dimensions | W 21.5in D 23in H 37.5in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 26 lb |
| Volume | 16.96 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 32 sq. ft |
Additional information
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 21.5 × 37.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
James River Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields