Chastain Dining Arm Chair/Accent Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Chastain Chair is an upholstered chair that is very comfortable that was inspired by a wicker chair that Suzanne Kasler slip covered for her office. The optional 1509-18 Chastain Slipcover provides for additional customization and easy swap when a change is desired. The dining height of the chair makes it perfect for a game or dining table and also works well as an accent piece. Luxury Spring-Down seat cushion standard.
Product Details
| Dimensions | W 27.75in D 27.5in H 34.75in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 45 lb |
| Volume | 26.39 ft³ |
| COM | 6 yd |
| COL | 95 sq. ft |
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.5 × 27.75 × 34.75 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Birch |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields