CHARLES HASSOCK M2M
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Charles Hassock is classically scaled to be chair seat height. With its shaped sides and exposed wood trim it can be personalized for any room. Available as M2M® Made To Measure from an 18″ to 60″ square or rectangle to be the perfect size for your room. NS-00 nail head trim standard.
Product Details
| Wood Species | Maple Solids |
|---|---|
| Weight | 60 lb |
| Volume | 22.66 ft³ |
| COM | 5 yd |
| COL | 77 sq. ft |
| Dimensions | W 60in D 60in H 19.75in |
Additional information
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 × 19.75 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Sable |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields